لذت عبادت - دنـیـــای جـــوانـی

درباره نویسنده
لذت عبادت - دنـیـــای جـــوانـی


علی علیائی
در جوانی دل به حضرت دوست سپردن خوش است
تماس با نویسنده


آرشیو وبلاگ
دوست و خصوصیات آن
دعا
مشکلات جوانی
نصایح
خاطرات مقام معظم رهبری
اشعار
دلتنگی های من
دختر خانم ها حتما بخوانند . . .
دل و . . .
هنگام ظهور
عشق حقیقی
سیب گلاب
روزی که شهادت . . .
فرهنگ دانشجوئی یا . . .
بهداشت عمومی
شب جمعه
یک خاطره
امید
خاطرات حاج آقا قرائتی
جرم و جنایت چرا ؟
تصاویر شیراز قدیم
حضرت علی علیه السلام
آرزوها . . .
السلام علیک یا علی بن موسی الرضا (ع)
کاریکاتور
زن و اشتغال
حقیقت تلخ
یا جواد الائمه(ع)
نامه ای عاشقانه
ازدواج با شکوه
حجاب
حرف دل
غیرت و مردانگی
محرم
ابتذال در مداحی
باغ انقلاب
ویروس اجتماعی
یا رسول الله ...
مطالب سیاسی
ریشه تاریخی سیزده بدر
نماز
ویژه سفر رهبر به شیراز
رخنه شیطان
نامه ای به دوست
السلام علیک یا فاطمة الزهرا(س)
موج وبلاگی حجاب
نهج البلاغه و مظلومیت علی (ع)
خاطرات فراموش نشدنی
عالم محضر خداست
لذت عبادت
انسان و ایمان
بیت النور
ماه رمضان
تفاوت فرهنگ ها ...
علی (ع) و شب قدر
یاد امام و شهدا ...
ایستگاه پاسخگوئی حجاب
دانلود برنامه رساله برای موبایل
السلام علیک یا جعفر بن محمد ایها الصادق یابن رسول الله
ظاهر و باطن
السلام علیک یا حضرت معصومه سلام الله علیها و رحمة الله و برکاته
تحلیل روز یا کوته نگری ...
به اسم قرآن چه می کنند !
حرم علی بن حمزه علیه السلام
دکتر عصام العماد
معنای زندگی
الا یا ایها الساقی ادر کاسا و ناولها Ho! O Saki
عاشقانه و عارفانه
غزه - gaza
علیمی به کجا چنین شتابان !
حاج میرزا محمد اسماعیل دولابی
کاریکاتور _ عشق های امروزی...
صورت و سیرت
اردوی جنوب(از بلاگ تا پلاک)
بعضی وقتها ...
به بهانه تولد
نامه ای به پدر جانبازم
هدف از ازدواج چیست ؟
دل نوشته ها 2
ساده اما حسابی
به رنگ جوانی
تهاجم فرهنگی در پوشاک !
کنکور ازدواج
شب است و همسایه گرسنه
انیشتین
مرگ بر اسرائیل
بصیرت


لینکهای روزانه
سریعترین دیکشنری آن لاین [35]
فوتوشاپ آن لاین [30]
مشاوره و پاسخگوی آن لاین [27]
اعراب گذاری هوشمند [13]
پخش زنده شبکه های صدا و سیما [192]
سازمان ملی جوانان [194]
فرهنگ واژگان فارسی به فارسی [139]
آپلود رایگان عکس و فایل [211]
صورت حساب تلفن همراه [313]
اس ام اس های مذهبی [934]
پایگاه اطلاع رسانی دفترمقام معظم رهبری [166]
علوم و معارف قرآن در تفاسیر [263]
[آرشیو(12)]


لینک دوستان

پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار
مهندس محی الدین اله دادی
► o▌ استان قدس ▌ o ◄
****شهرستان بجنورد****
پیاده تا عرش
رهسپاریم با ولایت تا شهادت
برادران شهید هاشمی
بچّه شهید (به یاد شهدا)
دهکده کوچک ما
خط سرخ شهادت
ملیحــــــــــــــــــــــانه
حرفهای جوانی


عضویت در خبرنامه
 
لوگوی وبلاگ
لذت عبادت - دنـیـــای جـــوانـی


لوگوی دوستان
آمار بازدید
بازدید کل :462633
بازدید امروز : 17
بازدید دیروز :71
 RSS 
 

ممکن است بعضی خیال کنند که بلند کردن دستها رو به آسمان در وقت دعا لغو بوده و چرا انسان چنین کاری می کند .حضرت علی (ع) سر آن را چنین بیان می کند .
امام علی علیه السلام فرمودند : زمانی که یکی از شما از نماز فارغ گردید ، باید که بر دارد دو دست خود را به سوی آسمان و در دعا کوشا باشد .
سپس عبدالله بن سبا سوال کرد : یا امیرالمؤمنین مگر خدا در هر جا نیست ؟
فرمود : بله
دوباره پرسید : پس برای چه بنده دست های خود را به جانب بالا بر می کشد ؟
حضرت فرمودند : آیا نخواندی « وفی السماء رزقکم و ما توعدون »(آیه 22 ذاریات) پس از کجا روزی طلب می شود جز از جایگاهش ، موضع آن و آنچه خدا وعده داده است آسمان است .(بحار85 ص318).دعا
کافری نیز خدمت امام صادق علیه السلام رسید ، در وقتی که آن حضرت در سخنان خود نفی مکان از خدا کرد و فرمود خداوند دارای مکان نیست ، آن کافر گفت : پس چه فرق است بین اینکه دستهای خود را به سوی آسمان بر می دارید و یا آنکه به حانب زمین بیاندازید ؟ آن حضرت فرمودند : این موضوع در علم و احاطه و قدرت خدا مساوی است ، ولکن خدای عز وجل اولیاء وبندگانش را فرمان داده : که دست های خود را به سوی آسمان به جانب عرش برداشته ، چون آنجا را معدن روزی قرار داده ما هم آنچه را که قرآن ثابت نموده است برقرار می سازیم .(بحار93 ص309).
این فراز از روایت که فرمود : « آنچه را که قرآن بر آن حکایت کند همان را می گوئیم » درس بزگی است برای همه شیعیان ، که خودسرانه مطلبی نگفته و بدون دلیل براهی نرفته و در برابر قرآن استقلال فکری نشان ندهند که بگویند این مطلب با عقل من سازش ندارد ، یا جامعه آن را نمی پذیرد . چنانکه دأب بعضی از روشنفکران غرب زده است ، بلکه بعد از آنکه حکمی و مطلبی از قرآن و روایات ثابت گردید ، بدون چون و چرا باید پذیرفت .و بی اطلاعی از اسرار و قصور فکری درباره آن ما را وسوسه نکند که نعوذ بالله آن رانپذیرفته و تسلیم آن نشده راه دیگری را برای خود انتخاب نمائیم ، که این عمل طریق مردان خدا و پیروان قرآن نیست و از اخلاق بی خبران بلکه بد بینان است .نویسنده : علی علیائی » ساعت 6:48 صبح روز پنج شنبه 87 شهریور 28

 

آنچه مسلم است عشق و علاقه واقعی ، یا خصومت و دشمنی با شناخت نسبت به طرف مقابل بوجود می آید . زمانی که شخصی را نمی شناسیم نسبت به او بی تفاوتیم اما بعد از شناختی هر چند نسبی از او ، نوع برخورد و ارتباط ما با توجه به همین شناخت صورت می گیرد .
حال ما مسلمانان که معتقد به خدای یگانه هستیم ، نوع عبادت و بندگی ما نشان دهنده میزان شناخت ما نسبت به پروردگار عالمیان می باشد . هر چه خالق خویش را بهتر بشناسیم عبادت و خلوص نیتمان نیز بیشتر ، زیباتر و دل نشین تر خواهد بود . لازمه شناخت نیز مطالعه و تحقیق و تفحص و تفکر است .
مادامی که ما نسبت به عبادات کم توجه و سهل انگار هستیم ، آن را از روی نوعی اجبار و یا فقط رفع تکلیف می پنداریم ، واضح است که نه تنها هیچ لذتی در اعمال مان وجود ندارد بلکه برایم رنج آور کسالت وار است و این بدان معناست که ما از اسرار و حکمت تکالیف الهی و عبادات بی خبریم .
همه این بی توجهی ها و بی خبری ها بر اثر نا آگاهی و سوق امیال و خواهش های نفسانی به مادیات است . هرچه به طرف مادیات حرکت کنیم بالطبع از این سو از معنویات دور خواهیم شد .
بنابر این هنگامی که دانستیم طاعات و عبادات چه تاثیر نیک و شگرفی در زندگی دنیوی و اخروی مان خواهد داشت ، با رضایت قلبی و اشتیاق بیشتری در انجام آن اهتمام ورزیده و آنگاه لذت عبادت به معنی واقعی کلمه خواهد رسید .در اینجا به ذکر چند مورد از اسرار و شگفتی ها با توجه به موضوع بسنده می کنم .
اسرار وضو
رسول خدا (ص) فرمودند : کسی که دست او به آب می رسد شیطان از او دور می شود و چون صورت را می شوید حق تعالی روی او را سفید و نورانی می کند، چون دستها را می شوید حق تعالی غل و زنجیر که بر دستهای گنهکاران خواهد گذاشت بر دست های او حرام می گرداند .چون مسح سر می کشد حق تعالی گناهان را از او دور می گرداند و چون پاها را مسحمی کند حق تعالی او را بر صراط می گذراند ، در روزی که قدمها در صراط بلغزد و به جهنم افتد (شرح من لا یحضرالفقیه باب علت وضو ص 146)
فضیلت دعاهای وضو
حضرت امیرالمومنین علی (ع) روزی با فرزندش محمد حنفیه نشسته بود ، در موقع نماز فرمود : ای محمد ظرفی آب برای من بیاور تا برای نماز وضو سازم . محمد ظرف آبی آورد و آن بزرگوار وضو گرفت و دعاهای وضو را خواند ، سپس فرمود : ای محمد هر کس همانند من وضو بگیرد و مثل من بگوید ف خدای تبارک و تعالی از هر قطره ای از قطرات آب وضوی او فرشته ای بیافریند که تقدیس و تسبیح و تکبیر او گوید ، و خداوند  متعال ثواب و پاداش همه آنها را تا روز قیامت برای او خواهد نوشت . (شرح من لا یحضرالفقیه ج1ص 78)
ثواب کسی که با اذان و اقامه نماز بخواند
مفضل بن عمر از حصرت امام صادق(ع) روایت می کند که آن حضرت فرمودند : هرکس با اذان و اقامه به نماز بایستد دو صف از فرشتگان پشت سر او نماز می خوانند . هرکس با اقامه تنها به نماز بایستد یک صف از ملائکه به او اقتدا می کنند . راوی می گوید : پرسیدم مقدار و اندازه هر صف چقدر است ؟ حضرت فرمودند : کمتر آن از مغرب تا مشرق و بیشتر آن ما بین آسمان و زمین است .(صواب الاعمال ص 79)
اهمیت نماز
امام صادق(ع) از پدران بزرگوار خود از امام علی(ع) نقل می کند : اگر نمازگزار بداند که چقدر پرتو انوار جلال الهی فراگیر اوست سر از سجده نماز بلند نمی کند .(آثارالصادقین ج11 ص93)
رسول اکرم (ص) فرمودند : روز قیامت اول چیزی که از انسان سوال می کنند نماز است و فرمودند : ان قبلت قبل ما سواها و ان ردت رد ما سواها(اگر نماز پذیرفته شد هر آنچه جز آن است پذیرفته خواهد شد و اکر نماز رد شد هر آنچه جز آن است رد خواهد شد)(آداب الصلاة ص10)
روایات و احادیث بسیاراند و نمی توان همه را ذکر کرد اما مهم این است که ما عبادات خود را خاشعانه و خاضعانه و با حضور قلب انجام دهیم .انشاءالله من بعد به عبادات خود رنگ و بوئی تازه دهیم و هنگام راز و نیاز با خداوند حکیم و عزیز و مهربان با تمام وجود لذتی از آن برگیریم که بسی بالاتر و زیباتر از لذایذ دنیای است .
اسرار نماز در کلام امیر مومنان علی علیه السلام
کیفیت وضو و دعاهای هنگام وضو
آداب و مستحبات نمازنویسنده : علی علیائی » ساعت 9:12 عصر روز چهارشنبه 87 مرداد 23